ArabicEnglishTurkish
MRP ERP Nedir
5 Temmuz 2014
CRM Programı
5 Temmuz 2014

CRM; (Customer Relationship Management) Müşteri İlişkileri Yönetimi anlamına gelir ve  1990′lı yıllarda popülerleşmiş terimdir. Kurum,işletme ve kuruluşların müşterileriyle olan  tüm etkileşimlerini koordine etmesini sağlayan uygulamalar bütünüdür.Müşteriyle kurulan bu etkileşimler sms, e-mail, fax gönderimi ve/veya müşterilerle yürütülecek tüm teklif, satış ve faturalandırma süreçlerini içermektedir.

CRM yazılımları vb.,işletme kuruluşlarının giderek artan pazar rekabeti doğrultusunda mutlu ve sadık müşteriler yaratma,müşteri ihtiyaçlarını önceden belirleme ve doğru hedef kitleye doğru pazarlamayı yapma v.b ihtiyaçlarına çözüm sağlamak amaçlı ortaya çıkmışlardır.

Herhangi bir  iş veya girişim ; etkili pazarlama ve müşterileri ilişkilerinde göstereceği başarıyla ancak doğru büyümeyi sağlayabilmektedir. Memnun müşteriler, gerek tekrar müşteri olacaklarından gerekse işletmeye yeni müşterileri kazandıracağından,müşterileri memnun etmek başarılı işletmeler için en önemli faktördür. Müşterilerle ilişkileri yönetmede temel bileşen,  Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) yazılımının canlı durumda tutulabilmesidir. CRM yazılımı aracılığıyla tek bir modülde müşterileri izleme fırsatı oluşmaktadır.CRM uygulamaları müşterilere verilmiş siparişleri,teklifleri,satış süreçlerini ve  ekip üyelerinin müşteri ile yapmış oldukları etkileşimi belgeler. Çalışanlar bu sayede hızlı bir şekilde müşterinin isteklerini,beklentilerini ; favori ürünleri ve alışveriş alışkanlıklarını anlayabilmekte ve müşteriye uygun ek ürünler sunarak cevap verebilmektedirler.Bu sayede yüksek satışlar üretebilir. Ayrıca CRM yazılımları üzerinden e-posta, telefon görüşmeleri, yüz yüze görüşmeler, faks ve işletme tarafından kullanılan diğer iletişim etkinleri izlenebilir. Çalışanlar müşterinin söylediklerini,isteklerini vurgulamak için not alabilirler ve gelecekte bu notlara başvurabilirler.Müşterileri bu sayede daha iyi  tanıyarak, müşterilerinizle güçlü ilişkiler geliştir ve sadık müşteriler yaratabilirsiniz. İyi bir müşteri ilişkileri yazılımı bu güçlendirilmiş müşterilerle ve memnun müşteri tavsiyeleri ile yeni müşteriler keşfetmenize yardımcı olacaktır.